شبکه های اجتماعی

مفصل پلاستیک چیست؟

  • 20 دی 1396
  • 8704
  • 0

در دوران دانشجویی خودم، سر کلاس وقتی استاد راجب مفصل پلاستیک صحبت می کرد، اصلا متوجه نمی شدم، فکر می کردم این مبحث خیلی سنگینه و از قدرت درک من خارجه، ولی وقتی فارغ التحصیل شدم و دیگه نمره برام ملاک نبود تصمیم گرفتم راجب این مبحث مطالعه کنم و متوجه شدم که چقدر یادگیری ساده است وقتی مطالب ساده بیان شوند، به همین دلیل مفصل پلاستیک رو خیلی ساده براتون توضیح میدم: 

در یک عضو سازه ای وقتی لنگر خمشی (تیر یا کلا تیرستون)  آنقدر زیاد بشه که دورترین تار مقطع در این نقطه به حد تنش جاری شدن ( σy ) برسه، به لنگر این نقطه لنگر آستانه جاری شدن می گویند:

σy=My/S ==> My = S*σy

حالا سوالی که پیش میاد اینه که: اگر مقدار لنگر خمشی بیشتر از  بشه چه اتفاقی می افته؟

کم کم تارهای خارجی مقطع از بالا به پایین و از پایین به سمت بالا شروع به جاری شدن می کنن (یعنی فقط یه قسمت وسط مقطع در حالت الاستیک باقی مونده ،که بهش هسته الاستیک می گن و خارج از اون جاری شده یا پلاستیک شده).

 حالا اگر مقدار لنگر آنقدر افزایش پیدا کنه که کل تارهای مقطع جاری شن ، این نقطه دیگه لنگر بیشتری رو نمیتونه تحمل کنه و مثل یک مفصل در مقابل اضافه لنگر خمشی عمل می کنه. که تو این حالت به این نقطه مفصل پلاستیک و به لنگری که باعث تشکیل این مفصل میشه لنگر پلاستیک  میگن که در اینصورت داریم: 

 Mp=Z*σy

در این فرمول  Z  اساس مقطع پلاستیک است

 Z=ΣAi*yi

به طور خلاصه مفصل پلاستیک در اثر رسیدن یک نقطه از عضو به  تشکیل می شه و کاربردها و پیامدهای متنوعی می تونه داشته باشه. البته مفصل پلاستیک فقط تحت اثر خمش یک محوره به وجود نمیاد بلکه میتونه به واسطه وجود خمش دو محوره، نیروی محوری ، برش و یا ترکیبی از اینها هم تشکیل شه. یکی از پیامدهای تشکیل مفصل پلاستیک در سازه تغییر در مقدار لنگر خمشی در طول عضو هست که در سازه های بتنی بهش باز توزیع لنگر خمشی می گن. یعنی با تشکیل هر مفصل پلاستیک در سازه لنگرها به یه جای دیگه منتقل می شن و توزیع لنگرهای داخلی تغییر خواهد کرد. از دیگر بحثهای مربوط به مفاصل پلاستیک، میشه به طراحی بر اساس ظرفیت (Capacity design)، طراحی بر اساس سطح عملکرد (Performance based design) اشاره کرد .

 

مفصل پلاستیک چیست؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

logo-samandehi